Miody Gęsto Cieknące – tutaj serwujemy miód !

Piszemy o miodzie, pszczołach, pasiece wszystkich tematach pszczelarskich….

Czołem! Dzięki, że wpadasz na naszego bloga. Śmiało włącz się do
dyskusji i zasubskrybuj kanał RSS aby być na bieżąco. Na razie!

Pierzga co to takiego ?

Pierzga jest jednym z najcenniejszych produktów pszczelich, który ma wiele korzyści dla zdrowia i urody. Pierzga powstaje z pyłku kwiatowego, który pszczoły zbierają z roślin i przenoszą do ula na swoich odnóżach. Tam pyłek jest mieszany z miodem, nektarem i enzymami trawiennymi pszczół i umieszczany w komórkach plastra. W tych warunkach pyłek ulega fermentacji mlekowej i zmienia się w pierzgę – bogaty w składniki odżywcze pokarm dla pszczół.

Pierzga zawiera wiele witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów i innych substancji biologicznie aktywnych, które mają pozytywny wpływ na organizm ludzki. Pierzga wzmacnia odporność, poprawia funkcje mózgu, wspomaga leczenie wielu chorób i dolegliwości, a także odmładza skórę i włosy. Pierzga jest lepiej przyswajalna niż pyłek kwiatowy, ponieważ fermentacja rozpuszcza zewnętrzną osłonkę ziaren pyłku i uwalnia ich zawartość.

Pierzga jest produktem rzadkim i drogim, ponieważ jej pozyskanie jest trudne i pracochłonne. Pszczoły gromadzą pierzgę głównie w okresie obfitych pożytków pyłkowych i na koniec sezonu przed zimowaniem. Aby uzyskać 1 kg pierzgi, potrzeba od 5 do 30 ramek z ula. Pierzga jest zamrażana i wykruszana z wosku ręcznie lub za pomocą specjalnych urządzeń. Należy ją przechowywać w szczelnych pojemnikach w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec jej psuciu się.

Pierzga może być spożywana na różne sposoby: bezpośrednio z łyżeczki, rozpuszczona w ciepłej wodzie lub herbacie, wymieszana z miodem lub jogurtem. Zalecana dawka to około 10-15 g dziennie dla dorosłych i 5-10 g dla dzieci. Pierzgę można stosować profilaktycznie lub leczniczo przez kilka tygodni lub miesięcy. Pierzgę można również używać zewnętrznie jako składnik maseczek czy balsamów do skóry i włosów.

Pierzgę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach lub bezpośrednio od pszczelarzy. Ważne jest, aby wybierać pierzgę wysokiej jakości, pochodzącą z ekologicznych pasiek i niezmodyfikowaną chemicznie. Pierzga powinna mieć ciemnobrązowy kolor i charakterystyczny zapach. Należy unikać podróbek pierzgi, które są sprasowanym pyłkiem kwiatowym o kolorowych ziarnach.

Pierzga jest więc niezwykłym darem natury, który może poprawić nasze samopoczucie i zdrowie. Warto spróbować tego naturalnego środka i cieszyć się jego właściwościami.

 

Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.