Inhibina jest peptydem, który bierze udział w regulacji cyklu miesiączkowego u kobiet i spermatogenezy u mężczyzn. Jest produkowana przez komórki jajników, jąder, łożyska i przysadki. Inhibina hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) przez przysadkę.
Inhibina występuje w dwóch formach: A i B. Inhibina A składa się z cząstki alfa i cząstki beta A, a inhibina B z cząstki alfa i cząstki beta B. Inhibina A jest markerem łożyskowym i jest badana w drugim trymestrze ciąży w celu oceny ryzyka zespołu Downa u płodu. Inhibina B jest markerem jajnikowym i jest badana w celu oceny rezerwy jajnikowej i odpowiedzi na stymulację hormonalną.
Inhibina ma również właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. W miodzie znajduje się inhibina, która paraliżuje rozwój bakterii i grzybów drożdżoidalnych z rodzaju Candida . Inhibina jest szczególnie obecna w miodach spadziowych z drzew szpilkowych, lipowych i grykowych z pasiek położonych powyżej 1000 m n.p.m.. Dzięki temu miód ma korzystny wpływ na odporność organizmu i leczenie infekcji.
Miód jest bogaty nie tylko w inhibinę, ale także w inne substancje prozdrowotne, takie jak nadtlenek wodoru, lizozym, apidycyna, flawonoidy, kwasy fenolowe, mikroelementy i witaminy . Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany i poprawia trawienie. Miód jest także doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji skóry i włosów.
Miód jest więc nie tylko pyszny, ale także zdrowy produkt pszczeli. Warto spożywać go codziennie w ilości 2-3 łyżeczek lub dodawać do herbaty, jogurtu czy pieczywa. Miód można też stosować zewnętrznie na skórę lub włosy jako maseczkę lub okład. Pamiętajmy jednak, że miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej pierwszego roku życia ze względu na ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym.
Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.