Miody Gęsto Cieknące – tutaj serwujemy miód !

Piszemy o miodzie, pszczołach, pasiece wszystkich tematach pszczelarskich….

Czołem! Dzięki, że wpadasz na naszego bloga. Śmiało włącz się do
dyskusji i zasubskrybuj kanał RSS aby być na bieżąco. Na razie!

Czy miód to cukier prosty?

Miód jest jednym z najstarszych i najbardziej naturalnych słodzików, który od wieków cieszy się uznaniem ze względu na swój smak i właściwości zdrowotne. Jednak czy miód jest dobry dla wszystkich? Czy osoby z cukrzycą mogą go spożywać bez obaw? Czy miód to cukier prosty? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Miód a cukier

Miód to produkt pszczeli, który powstaje z nektaru kwiatowego lub spadzi roślinnej. Pszczoły zbierają nektar lub spadź, przerabiają je w swoich organizmach i magazynują w plastrach miodu. Miód składa się głównie z wody i cukrów prostych, takich jak glukoza i fruktoza. Zawiera też niewielkie ilości sacharozy, maltozy i innych oligosacharydów. Ponadto miód zawiera wiele substancji biologicznie aktywnych, takich jak enzymy, witaminy, minerały, kwasy organiczne, flawonoidy, fenole i inne związki o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Cukier to natomiast produkt rafinowany, który powstaje z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Cukier składa się prawie wyłącznie z sacharozy, czyli dwucukru zbudowanego z glukozy i fruktozy. Cukier nie zawiera żadnych wartościowych składników odżywczych ani substancji biologicznie aktywnych.

Pod względem kaloryczności miód i cukier są podobne. W 100 g miodu jest około 300-320 kcal, a w 100 g cukru około 400 kcal. Jednak pod względem indeksu glikemicznego (IG), czyli miary wpływu pokarmu na poziom glukozy we krwi, miód ma przewagę nad cukrem. Średni IG miodu wynosi około 60, podczas gdy IG cukru wynosi około 70. Oznacza to, że miód podnosi poziom glukozy we krwi wolniej i łagodniej niż cukier.

Miód a cukrzyca

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która polega na zaburzeniu gospodarki węglowodanowej w organizmie. Występują dwa główne typy cukrzycy: typu 1 i typu 2. W cukrzycy typu 1 dochodzi do zniszczenia komórek beta trzustki produkujących insulinę, hormon odpowiedzialny za transport glukozy do komórek. W cukrzycy typu 2 dochodzi do insulinooporności, czyli zmniejszenia wrażliwości komórek na insulinę. W obu przypadkach skutkiem jest podwyższony poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), który może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Osoby z cukrzycą muszą kontrolować swój poziom glukozy we krwi poprzez stosowanie odpowiedniej diety, leków lub insuliny. Dieta diabetyka powinna być zbilansowana i bogata w błonnik pokarmowy oraz produkty o niskim lub średnim IG. Produkty o wysokim IG powinny być ograniczone lub unikane.

Czy osoby z cukrzycą mogą jeść miód? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony miód jest źródłem łatwo przysw

 

Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.